Un nou caz de pneumonie s-a dovedit a fi letal. Este vorba de o persoană trecută de 65 de ani cu alte afecțiuni asociate. Statisticile medicale au înregistrat la început de martie 270 de cazuri de pneumonie, dintre care 56 au avut nevoie de tratament în regim spitalicesc. Până acum, de la începutul anului 2019 pneumonia a făcut cel puțin 10 victime în Bistrița-Năsăud, aproape triplu față de aceeași perioadă din 2018.
În schimb în cazul gripei sezoniere care a provocat un deces în urmă cu două săptămâni, statisticile sfârșitului de februarie-început de martie consemnează 17 cazuri, 4 bolnavi cu spitalizare, niciunul cu evoluție dramatice.
Sezonul îmbolnăvirilor respiratorii este departe de a-și fi pierdut din intensitate, fiind înregistrate, doar în săptămâna 27 februarie-3 martie, 2800 de îmbolnăviri.