Fostul sediu al Băncii Alianz-Tiriac din Bistrița este începând de luni noul sediu funcțional al Directiei de Taxe și Impozite a municipalității.
Sediul de la intersecția străzilor Alexandru Odobescu și Niculae Titulescu își deschide oficial din 3 februarie porțile pentru contribuabili, a anunțat într-o postare pe facebook viceprimarul Cristian Niculae. Vechea clădire a taxelor și impozitelor Primăriei Bistrița, din imediata apropiere a fost cedată pentru folosire temporară Palatului Copiilor, rămas de ani buni fără clădire după o retrocedare și obligat să funcționeze la Școala Generală nr 4. Viceprimarul a explicat că sediul Palatului Copiilor trebuia mutat repede în condițiile în care la Școala Generală nr 4 se desfășoară ample lucrări de modernizare și reabilitare pe fonduri europene.
Primăria Bistrița a cumpărat clădirea fostei Bănci Țiriac cu peste 430 000 de euro în 2018, după negocieri începute în 2017 și i-a trebuit aproape doi ani să o dea în folosință.
Sursa foto: pagina facebook vicepriamar Cristian Niculae