Ai o știre? Sună-ne pe TELEFON 0787-894941 sau trimite-ne un mesaj pe WhatsApp!

Dispozitiv de intervenție de câteva sute de metri făcut de pompieri pentru a putea interveni la un incendiu de vegetație într-o zonă izolata. Incendiul a fost lichidat

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pompierii militari s-au văzut obligați să realizeze un dispozitiv de intervenție pe o lungime de 400 de metri pentru a putea interveni la un incendiu care amenința o pădure, aflată într-o zonă impracticabilă între  Cepari și Livezile.

Potrivit ISU Bistrița-Năsăud incendiul de vegetație de la Livezile a fost lichidat în jurul orelor 17,00 după ce a afectat o suprafața  de aproximativ 3 ha, din care aproximativ 1,5 ha lăstăriș. Intervenția pompierilor a salvat  coronamentul pădurii de stejar din apropiere dar și gospodăriile din vecinătate. ”Vorbim de o zonă impracticabilă autospecialelor de intervenție, pompierii militari fiind nevoiți sa realizeze un dispozitiv de intervenție pe aproximativ 400 lungime. De asemenea, s-a intervenit și cu mijloace de prima intervenție.Pentru localizarea și lichidarea focarelor au intervenit două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Bistrița și un echipaj SVSU Livezile” a anunțat ISU BN.

Share.

Lasă un comentariu