Un incendiu violent a mistuit noaptea trecută un grajd în cartierul Lușca, Năsăud, ucigand în jur de 18 porci. Flăcările, alimentate și de cantitățile mare de fân și furaje au cuprins o incinta de 300 de metri pătrați și amenințau să se extinda la proprietățile din jur.
Pompierii au reușit sa lichideze încendiul abia după miezul nopții, iar echipajelor trimise sa lupte cu flăcările li s-au alăturat inclusiv colegi aflați în timpul liber, a informat ISU BN.
Proprietarul a reușit să salveze din incendiu înainte de sosirea echipajelor de pompieri 19 bovine și 4 porcine (din care două cu arsuri) însă din păcate 18 porci nu au putut fi salvați. Pompierii au stabilit ca cel mai probabil incendiul ar fi izbucnit de la un aparat electric de încălzire lăsat sub tensiune.
”La momentul sosirii echipajelor, incendiul se manifesta cu violență, existând un risc ridicat de extindere la clădirile și anexele din apropiere. Datorită intervenției prompte și coordonate a pompierilor, pericolul propagării flăcărilor a fost înlăturat rapid, iar operațiunile s-au concentrat pe localizarea și lichidarea focarelor.
Intervenția pompierilor a fost îngreunată de prezența unor cantități mari de fân și deșeuri furajere – din informațiile primite de la proprietar aproape 3000 baloți care au alimentat arderea și care încă fumegă, menținând un risc de reaprindere. În ciuda eforturilor depuse, la această oră (23:30), echipajele sunt încă la fața locului și lucrează pentru lichidarea completă a incendiului.
Dată fiind amploarea evenimentului, pe lângă resursele alocate inițial, mai mulți pompieri aflați în timpul liber au venit din proprie inițiativă pentru a sprijini eforturile colegilor lor.” a mai precizat ISU BN într-un comunicat de presă.